Skutki postępu tech, dokąd zmierzamy?

Postęp technologiczny jest nieuniknionym  elementem rozwoju społeczeństwa. Na podstawie badań infuture.insitute z 2020r, 54% Polaków uważało, że technologia poprawia jakość życia, a 31% uznało, że zależy to od obszaru.  Technologii nie da się łatwo ocenić, ale zawsze należy zadawać sobie pytania „dlaczego i po co”?

Warto mieć także świadomość ryzyka wiążącego się z wykorzystaniem nowych technologii. Internet dał nam poczucie bycia poinformowanym tu i teraz na każdy temat. Czy nie mamy obecnie do czynienia ze zjawiskiem dezinformacji ze względu na algorytmy, które dopasowują treści do naszych wcześniejszych zachowań w sieci lub fake newsy tworzone na potrzeby określonej grupy?

Na przestrzeni lat zachwycaliśmy się rozwojem technologii i nieograniczonymi możliwości jakie nam oferuje. Chętnie przyjęliśmy informacje o zwiększającym się dostępie do Internetu, tworzeniu robotów czy inżynierii genetycznej. Nadal technologię postrzegamy jako potencjał i źródło benefitów - jak w przypadku pracy zdalnej w okresie pandemii, medycynie przy zastosowaniu rzeczywistości rozszerzonej (AR) w skomplikowanych operacjach chirurgicznych badź rolnictwie przy obliczaniu indeksu NDVI (znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji), który pomaga rolnikom zrozumieć, co dzieje się z roślinami na ich polach. 

A co się dzieje ze zjawiskiem wzrastającego poczucia osamotnienia? W Wielkiej Brytanii powstało niedawno stanowisko Ministra ds. Osamotnienia (Ministry of Loneliness). Mimo tego, że dzięki aplikacjom i social mediom jesteśmy teoretycznie połączeni z całym światem, jakość Naszych relacji ulega zmianie - wystarczają nam krótkie komunikaty. Te wszystkie techniczne rewolucje np. automatyzacja procesów, wirtualna konsultacja pomogły lepiej się organizować i zaoszczędzić czas. Ale czy my jako użytkownicy potrafimy wartościowo ten czas wykorzystać?

Skutków postępu technologii nie da się ocenić jednoznacznie, należy na nie patrzeć z wielu perspektyw i przez pryzmat swoich wartości. Pozytywne jak i negatywne przykłady można długo wymieniać, ale jak znaleźć złoty środek? Natalia Hatalska pisze, że „żyjemy w czasie paradoksów”. Może warto się nad tym zastanowić...? 

Photo: shutterstock

AI i przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

Dzisiaj Czarek Golenia Software Developer w Natwest Group podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wpływu zmian technologicznych na działanie procesów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Wraz z włączeniem sztucznej inteligencji (AI) do strategii AML walka z ich praniem wkroczyła w nową erę. 

Więcej

Wystąpienia publiczne, czyli jak nie panikować?

Ten historia jest o mnie. Nie znałem bardziej osoby bardziej bojącej się wystąpień publicznych niż ja sam. Jestem żywym przykładem, że wystąpień publicznych można się nauczyć i być całkiem przyzwoitym rzemieślnikiem.

Więcej

Wywiad z Testerką - poznajemy kobiety w IT

Jak wygląda praca testera? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie umiejetności posiadać, aby móc pracować na tym stanowisku? Czy każdy może sie przebranżowić i zacząć swoją przygodę z testami manualnymi? Jakie sa perspektywy rozwoju? Na te i inne pytania odpowie Nam User Acceptance Test (UAT) Analyst z Natwest Group - Karolina Melska.

Więcej

Banki jako złoty Graal dla Specjalistek IT

Jest wiele spotkań biznesowych, na których dyskutujemy jak przyciągnąć kobiety do działu IT? Nie ma jednej skutecznej recepty i złotego środka do osiągnięcia tego celu. Jest to "praca u podstaw" zaczynając od najmłodszego pokolenia czyli dzieci, którym wmawia się nadal określone stereotypy.

Więcej

Czy warto wziąć udział w hackathonie i jak go wygrać?

Brałaś/brałeś kiedyś udział w hackathonie? Może zastanawiasz się czy warto? Ważny jest sam udział, czy warto wygrać? I jak to zrobić? Hackathony kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością. Tematyczne, zadaniowe, jednodniowe, wielodniowe, częściej stacjonarne, czasami online......

Więcej

Delegowanie, czyli umiejętność niezbędna

"Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością."
Generał George Patton

Więcej

Dzień z życia Streaming Engineera - wywiad

Dzień z życia Streaming Engineera - wywiad z Damianem Dziedzicem.

Jak wygląda twój typowy dzień pracy?

Mam zdrową rutynę. Zaczynam dzień bez stresu, logując się po przygotowaniu sobie kawy. Sprawdzam maile i odpowiadam, jeśli ktoś potrzebuje mojej pomocy. Kolejny etap to weryfikacja tego, co zrobiłem dnia poprzedniego. Czasem wdrożę poprawkę, która przyszła mi do głowy. Później mam ‘daily’ z zespołem, a następnie koncentruję się na implementacji moich zadań. By zmienić fokus, idę po pracy na siłownię.

 

Więcej