"Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością."
Generał George Patton
Zarządzasz zespołem, działem❓ Jeszcze nie zarządzasz, ale chcesz w przyszłości❓Powinieneś nauczyć się delegowania.
Menedżerem zostałem przez przypadek 10 lat temu. Pracowałem w projekcie R&D jako główny architekt. Dzień przed komitetem sterującym, na którym mieliśmy zarządowi przedstawić wyniki kilku tygodni pracy, okazało się, że Project Manager nie będzie dostępny. Komitetu nie można było odwołać, zostałem klepnięty w ramię i ze staropolskim "dasz radę" mianowany pełniącym obowiązki Project Managera. Komitet przetrwałem, później kolejny i następny. Okazało się, że nowa rola sprawia mi dużą frajdę. I tak już zostało.
Czy wiedziałem coś o zarządzaniu zespołem? Bardzo mało. Popełniłem masę błędów, ale też dużo się nauczyłem. Nic tak nie uczy jak własne błędy (chociaż oczywiście lepiej uczyć się na cudzych).
Największy błąd? Próba robienia jak najwięcej samemu. Z powodu własnego ego, przeświadczenia, że jako lider muszę pokazać wartość, że muszę mieć rację. Bo przecież lider musi być omnipotentny, nie może się mylić.
Wreszcie usłyszałem o delegowaniu. Zacząłem się tego uczyć i stosować, walcząc nieustannie ze swoim ego, poczuciem, że muszę mieć rację. Nadal się tego uczę, ale już dzisiaj wiem, że delegowanie to jedna z ważniejszych umiejętności menedżerskich. Wymaga zaufania nie kontroli. Nie ściąga poczucia odpowiedzialności, ale pozwala podejmować lepsze, zespołowe decyzje. Oczywiście, nie każdemu zadania delegować można, ale znajdując odpowiednie osoby możesz:
👉 wyszukać talenty w organizacji
👉 pokazać zaufanie
👉 docenić
👉 przekazać odpowiedzialność
👉 zaangażować
👉zaskoczyć się kreatywnością i pomysłowością ludzi
Kiedy delegowanie na prawdę działa❓ Kiedy bez obawy można udać się na urlop i mieć pewność, że nikt nie będzie dzwonił.
Photo: Unsplash.com / luis-villasmil, kevin-ku
Dzisiaj Czarek Golenia Software Developer w Natwest Group podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wpływu zmian technologicznych na działanie procesów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Wraz z włączeniem sztucznej inteligencji (AI) do strategii AML walka z ich praniem wkroczyła w nową erę.
WięcejPostęp technologiczny jest nieuniknionym elementem rozwoju społeczeństwa. Na podstawie badań infuture.insitute z 2020r, 54% Polaków uważało, że technologia poprawia jakość życia, a 31% uznało, że zależy to od obszaru. Technologii nie da się łatwo ocenić, ale zawsze należy zadawać sobie pytania „dlaczego i po co”?
WięcejTen historia jest o mnie. Nie znałem bardziej osoby bardziej bojącej się wystąpień publicznych niż ja sam. Jestem żywym przykładem, że wystąpień publicznych można się nauczyć i być całkiem przyzwoitym rzemieślnikiem.
WięcejJak wygląda praca testera? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie umiejetności posiadać, aby móc pracować na tym stanowisku? Czy każdy może sie przebranżowić i zacząć swoją przygodę z testami manualnymi? Jakie sa perspektywy rozwoju? Na te i inne pytania odpowie Nam User Acceptance Test (UAT) Analyst z Natwest Group - Karolina Melska.
WięcejJest wiele spotkań biznesowych, na których dyskutujemy jak przyciągnąć kobiety do działu IT? Nie ma jednej skutecznej recepty i złotego środka do osiągnięcia tego celu. Jest to "praca u podstaw" zaczynając od najmłodszego pokolenia czyli dzieci, którym wmawia się nadal określone stereotypy.
WięcejBrałaś/brałeś kiedyś udział w hackathonie? Może zastanawiasz się czy warto? Ważny jest sam udział, czy warto wygrać? I jak to zrobić? Hackathony kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością. Tematyczne, zadaniowe, jednodniowe, wielodniowe, częściej stacjonarne, czasami online......
WięcejDzień z życia Streaming Engineera - wywiad z Damianem Dziedzicem.
Jak wygląda twój typowy dzień pracy?
Mam zdrową rutynę. Zaczynam dzień bez stresu, logując się po przygotowaniu sobie kawy. Sprawdzam maile i odpowiadam, jeśli ktoś potrzebuje mojej pomocy. Kolejny etap to weryfikacja tego, co zrobiłem dnia poprzedniego. Czasem wdrożę poprawkę, która przyszła mi do głowy. Później mam ‘daily’ z zespołem, a następnie koncentruję się na implementacji moich zadań. By zmienić fokus, idę po pracy na siłownię.
Warszawa, Poland