Dzień z życia Streaming Engineera - wywiad

Dzień z życia Streaming Engineera - wywiad z Damianem Dziedzicem.

Jak wygląda twój typowy dzień pracy?

Mam zdrową rutynę. Zaczynam dzień bez stresu, logując się po przygotowaniu sobie kawy. Sprawdzam maile i odpowiadam, jeśli ktoś potrzebuje mojej pomocy. Kolejny etap to weryfikacja tego, co zrobiłem dnia poprzedniego. Czasem wdrożę poprawkę, która przyszła mi do głowy. Później mam ‘daily’ z zespołem, a następnie koncentruję się na implementacji moich zadań. By zmienić fokus, idę po pracy na siłownię.

 

Czy masz czas na rozwój nowych umiejętności w pracy?

Zdecydowanie tak. W pracy kieruję się zasadą, że do każdego zadania szukam odpowiedniego narzędzia. Zamiast wymyślać koło na nowo, wolę zacząć od rozeznania się w dostępnych technologiach, bibliotekach i narzędziach i wybrać najbardziej pasujące rozwiązania do zadanego problemu.

Jakie są główne wyzwania w roli Streaming Engineer?

Zrozumienie danych, które spływają do systemu: jaka jest ich natura, jak długo będą one potrzebne, jakie błędy mogą w nich występować itp. Implementacja transformacji potoków zwykle wygląda podobnie. Niemniej jednak architektura rozwiązania wynika z danych wejściowych. Dlatego tylko doskonale napisany kod, w dobrze zaplanowanym systemie, pozwoli szybko i poprawnie przetwarzać duże ilości danych.

Jakie umiejętności trzeba mieć i jakie technologie warto znać pracując jako programista aplikacji przetwarzających petabajty danych?

Trzeba rozumieć ideę programowania funkcyjnego i mieć umiejętności tworzenia architektury systemów. Co do technologii, najpopularniejsze narzędzia do procesowania wedle mojej wiedzy to: Apache Flink i Apache Spark. Do przesyłania danych - Kafka. Dla zapisywania wyników: Hadoop czy bazy danych. Monitorowanie to ELK stack. Design - w oparciu o Event Sourcing. Trzeba mieć szeroką wiedzę o dostępnych narzędziach na rynku i szczegółową na temat przetwarzanych danych, by móc wybrać najlepsze.

Co lubisz w swojej pracy?

Spokój. Nie chodzi tutaj o powtarzalność i monotonię. Jest to brak zbędnego pośpiechu. Gdy czegoś nie jestem pewien, poświęcam czas na naukę. Szybkość działania zależy od zrozumienia problemu, użytych narzędzi i algorytmu bardziej niż wielkości zasobów przypisanych do klastra. Nie oznacza to, że proces tworzenia rozwiązań streamujących jest długi, wręcz przeciwnie. Wyżej wymienione narzędzia pozwalają w naprawdę szybki i prosty sposób przetestować, co działa, a co nie.

W jaką stronę można się rozwinąć pracując w takiej roli?

Jest to droga dla generalistów, różnego rodzaju architektów systemów IT czy leaderów zespołów. Alternatywnie, można pozostać specjalistą w danej domenie, by tworzyć rozwiązania prawdziwie skalowalne.

Gdybyś właśnie rozpoczynał karierę w tej roli, jaką najważniejszą radę dałbyś sobie?

By na każdym etapie rozwiązywania problemu, starać się zrozumieć, jak dane są przetwarzane przez narzędzia i dlaczego. Na podstawie tak zebranego doświadczenia, możemy ulepszyć implementację i zyskać bezcenną praktyczną wiedzę.

Photo: shutterstock

AI i przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

Dzisiaj Czarek Golenia Software Developer w Natwest Group podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wpływu zmian technologicznych na działanie procesów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Wraz z włączeniem sztucznej inteligencji (AI) do strategii AML walka z ich praniem wkroczyła w nową erę. 

Więcej

Skutki postępu tech, dokąd zmierzamy?

Postęp technologiczny jest nieuniknionym  elementem rozwoju społeczeństwa. Na podstawie badań infuture.insitute z 2020r, 54% Polaków uważało, że technologia poprawia jakość życia, a 31% uznało, że zależy to od obszaru.  Technologii nie da się łatwo ocenić, ale zawsze należy zadawać sobie pytania „dlaczego i po co”?

Więcej

Wystąpienia publiczne, czyli jak nie panikować?

Ten historia jest o mnie. Nie znałem bardziej osoby bardziej bojącej się wystąpień publicznych niż ja sam. Jestem żywym przykładem, że wystąpień publicznych można się nauczyć i być całkiem przyzwoitym rzemieślnikiem.

Więcej

Wywiad z Testerką - poznajemy kobiety w IT

Jak wygląda praca testera? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie umiejetności posiadać, aby móc pracować na tym stanowisku? Czy każdy może sie przebranżowić i zacząć swoją przygodę z testami manualnymi? Jakie sa perspektywy rozwoju? Na te i inne pytania odpowie Nam User Acceptance Test (UAT) Analyst z Natwest Group - Karolina Melska.

Więcej

Banki jako złoty Graal dla Specjalistek IT

Jest wiele spotkań biznesowych, na których dyskutujemy jak przyciągnąć kobiety do działu IT? Nie ma jednej skutecznej recepty i złotego środka do osiągnięcia tego celu. Jest to "praca u podstaw" zaczynając od najmłodszego pokolenia czyli dzieci, którym wmawia się nadal określone stereotypy.

Więcej

Czy warto wziąć udział w hackathonie i jak go wygrać?

Brałaś/brałeś kiedyś udział w hackathonie? Może zastanawiasz się czy warto? Ważny jest sam udział, czy warto wygrać? I jak to zrobić? Hackathony kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością. Tematyczne, zadaniowe, jednodniowe, wielodniowe, częściej stacjonarne, czasami online......

Więcej

Delegowanie, czyli umiejętność niezbędna

"Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością."
Generał George Patton

Więcej