Jak wygląda praca testera? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie umiejetności posiadać, aby móc pracować na tym stanowisku? Czy każdy może sie przebranżowić i zacząć swoją przygodę z testami manualnymi? Jakie sa perspektywy rozwoju? Na te i inne pytania odpowie Nam User Acceptance Test (UAT) Analyst z Natwest Group - Karolina Melska.
Karolina, jak wygląda Twój typowy dzień pracy?
Jeśli chodzi o systematyczne czynności to najczęściej jest to analiza dokumentacji i wymagań w projekcie, pisanie testów i ich wykonywanie. Sporą część dnia poświęcam też na kontakt z pozostałymi osobami odpowiedzialnymi za projekt, zarządzającymi projektem czy raportującymi do mnie oraz z deweloperami. To są stałe punkty, jednak warto zaznaczyć, że każdy dzień wygląda inaczej i przynosi nowe wyzwania.
Czy oprócz codziennych obowiązków masz czas na rozwój?
Całe szczęście mam możliwość, aby poświecić część swojego czasu na szkolenia i uczenie się nowych rzeczy. Nie jest to na sztywno wyznaczony czas, bywają momenty bardzo intensywnej pracy pod presją, że będzie brakowało energii na naukę. Cieszę się jednak, bo mój pracodawca aktywnie wspiera mnie w zdobywaniu nowych umiejętności i finansuje szkolenia.
Z jakimi wyzwaniami spotykasz się w roli testerki?
Głównie jest to praca pod presją czasu i nad różnymi projektami jednocześnie. Czasem chodzi o komunikację z deweloperami – tu ważne są umiejętności interpersonalne. W zależności od projektu mogą pojawiać się też wyzwania techniczne związane z używaniem nowych narzędzi czy te, których podstawą jest umiejętność zarządzania swoimi zasobami - co i jak mogę zrobić gdy np. część funkcjonalności czy środowisko nie działa?
Jakie umiejętności trzeba mieć pracując jako tester_ka?
Umiejętności techniczne różnią się od firmy, projektu i stanowiska jakie się zajmuje i jest to bardzo obszerny temat. Jednak poza umiejętnościami twardymi bardzo istotne są też umiejętności miękkie. Do podstawowych zdecydowanie zaliczyłabym odpowiedzialność, ciekawość i dociekliwość. Dodałabym jeszcze dokładność, skrupulatność, umiejętność pracy w zespole oraz analityczne myślenie czy komunikatywność.
Co lubisz w swojej pracy?
Najbardziej lubię kiedy projekty, w których uczestniczyłam, są z sukcesem wdrażane na produkcję. Klienci i klientki mogą cieszyć się nową funkcjonalnością czy poprawieniem stanu istniejącej. Daje mi satysfakcję to, że jestem częścią procesu rozwijania produktu na lepsze. Lubię naprawiać rzeczy, rozwiązywać problemy i mimo, że nie jestem deweloperem to często w komunikacji razem docieramy do sedna problemu i potencjalnych opcji jego rozwiązania, co jest bardzo budujące.
W jaką stronę można się rozwinąć pracując w roli testerki?
Ścieżki rozwoju są różne i stale jest ich więcej. Rozpoczynając jako manualny tester można rozwijać się w kierunkach stanowisk kierowniczych jak test manager czy project manager, gdzie zarządza się zespołem ludzi i projektami. Można iść dalej ścieżką specjalisty jako tester automatyzujący, analityk biznesowy czy testowy. Można też zostać programistą, a doświadczenie w testach będzie procentowało w roli dewelopera.
Photo: shutterstock
Dzisiaj Czarek Golenia Software Developer w Natwest Group podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wpływu zmian technologicznych na działanie procesów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Wraz z włączeniem sztucznej inteligencji (AI) do strategii AML walka z ich praniem wkroczyła w nową erę.
WięcejPostęp technologiczny jest nieuniknionym elementem rozwoju społeczeństwa. Na podstawie badań infuture.insitute z 2020r, 54% Polaków uważało, że technologia poprawia jakość życia, a 31% uznało, że zależy to od obszaru. Technologii nie da się łatwo ocenić, ale zawsze należy zadawać sobie pytania „dlaczego i po co”?
WięcejTen historia jest o mnie. Nie znałem bardziej osoby bardziej bojącej się wystąpień publicznych niż ja sam. Jestem żywym przykładem, że wystąpień publicznych można się nauczyć i być całkiem przyzwoitym rzemieślnikiem.
WięcejJest wiele spotkań biznesowych, na których dyskutujemy jak przyciągnąć kobiety do działu IT? Nie ma jednej skutecznej recepty i złotego środka do osiągnięcia tego celu. Jest to "praca u podstaw" zaczynając od najmłodszego pokolenia czyli dzieci, którym wmawia się nadal określone stereotypy.
WięcejBrałaś/brałeś kiedyś udział w hackathonie? Może zastanawiasz się czy warto? Ważny jest sam udział, czy warto wygrać? I jak to zrobić? Hackathony kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością. Tematyczne, zadaniowe, jednodniowe, wielodniowe, częściej stacjonarne, czasami online......
Więcej"Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością."
Generał George Patton
Dzień z życia Streaming Engineera - wywiad z Damianem Dziedzicem.
Jak wygląda twój typowy dzień pracy?
Mam zdrową rutynę. Zaczynam dzień bez stresu, logując się po przygotowaniu sobie kawy. Sprawdzam maile i odpowiadam, jeśli ktoś potrzebuje mojej pomocy. Kolejny etap to weryfikacja tego, co zrobiłem dnia poprzedniego. Czasem wdrożę poprawkę, która przyszła mi do głowy. Później mam ‘daily’ z zespołem, a następnie koncentruję się na implementacji moich zadań. By zmienić fokus, idę po pracy na siłownię.
Warszawa, Poland