Jeden dzień z życia Programisty Java

Dzień z życia programisty Java z Mateusz Kapturski w Natwest Group.

- Jak wygląda Twój typowy dzień pracy?
 
Dzień rozpoczynam od poczty i kawy oraz weryfikuję swój grafik. Rano uczestniczymy w spotkaniu, aby podsumować poprzedni dzień pracy i omówić plan na nadchodzący.
 

Kolejnym punktem jest spotkanie z testerami, którzy mogą mieć pytania do nowych implementacji software’u. W połowie dnia mam czas na siłownię (pomaga zebrać myśli!) i lunch. Po południu koncentruję się na historiach użytkownika (user stories)...

- Czy oprócz codziennych obowiązków masz czas na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności?

Praca dewelopera wymaga ciągłego dokształcania się. Niektórzy preferują zdobywać nowe umiejętności w sposób sformalizowany. Osobiście wolę korzystać z kursów na początku nauki danej dziedziny. Później stawiam zdecydowanie na samodzielną eksplorację. Nowoczesne systemy produkcyjne dają mnóstwo możliwości zdobywania wiedzy w wielu dziedzinach.


- Jakie są główne wyzwania w roli programisty Java?
 
Wyzwaniem dla każdego programisty jest dostarczanie rozwiązań użytecznych z punktu widzenia biznesu. W natłoku zajęć łatwo stracić perspektywę i kontekst. Dlatego ważne jest regularne dokształcanie się w domenie biznesowej. Pozwala to również lepiej radzić sobie z niekompletnymi wymaganiami. Innym typem wyzwań jest zmieniająca się technologia oraz narastający dług techniczny. Jeśli dług przekroczy pewną masę krytyczną, praca z kodem źródłowym jest utrudniona, a wprowadzanie nowszych wersji zależności prawie niemożliwe. Z tego powodu przewagę zyskują ci programiści, którzy dbają o jakość swojego kodu tzw. przesunięcie w lewo (shift-left testing) determinuje tempo dostarczania rozwiązań w długim okresie i codzienny komfort pracy programisty.
 
- Jakie umiejętności trzeba mieć pracując jako programista?
 
Najistotniejsza jest ciekawość i kreatywność. Najlepsze rozwiązania dostarczają programiści, którzy są rzeczywiście zainteresowani systemami, nad którymi pracują. Istotna jest umiejętność pracy w zespole i umiejętności miękkie, które pozwalają budować pozytywne relacje z użytkownikami. Umiejętności techniczne najszybciej nabywa się poprzez samodzielne próby rozwiązywania realnych problemów wsparte przez doświadczonych kolegów.
 
- Co lubisz w swojej pracy?
 
W Natwest czuję, że jestem częścią zespołu, w którym wszyscy starają się robić to, co należy i pomagać sobie nawzajem. Dzięki temu mój balans pomiędzy pracą, a życiem prywatnym jest zachowany. Ponadto, pracuję na co dzień z systemami obliczeń rozproszonych o bardzo dużej skali.
 
- W jaką stronę można się rozwinąć pracując w roli programisty?
 
Programista może koncentrować się zasadniczo na 2 obszarach: technicznym lub menedżerskim. Pierwszy pozwala na dostarczanie rozwiązań minimalnych, elastycznych i optymalnych. Drugi pozwala na dostarczanie rozwiązań o dużej skali, które wymagają interakcji z dużą grupą ludzi. To, w którym obszarze można się rozwinąć jest kwestią predyspozycji osobistych.

 

AI i przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

Dzisiaj Czarek Golenia Software Developer w Natwest Group podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wpływu zmian technologicznych na działanie procesów przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Wraz z włączeniem sztucznej inteligencji (AI) do strategii AML walka z ich praniem wkroczyła w nową erę. 

Więcej

Skutki postępu tech, dokąd zmierzamy?

Postęp technologiczny jest nieuniknionym  elementem rozwoju społeczeństwa. Na podstawie badań infuture.insitute z 2020r, 54% Polaków uważało, że technologia poprawia jakość życia, a 31% uznało, że zależy to od obszaru.  Technologii nie da się łatwo ocenić, ale zawsze należy zadawać sobie pytania „dlaczego i po co”?

Więcej

Wystąpienia publiczne, czyli jak nie panikować?

Ten historia jest o mnie. Nie znałem bardziej osoby bardziej bojącej się wystąpień publicznych niż ja sam. Jestem żywym przykładem, że wystąpień publicznych można się nauczyć i być całkiem przyzwoitym rzemieślnikiem.

Więcej

Wywiad z Testerką - poznajemy kobiety w IT

Jak wygląda praca testera? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie umiejetności posiadać, aby móc pracować na tym stanowisku? Czy każdy może sie przebranżowić i zacząć swoją przygodę z testami manualnymi? Jakie sa perspektywy rozwoju? Na te i inne pytania odpowie Nam User Acceptance Test (UAT) Analyst z Natwest Group - Karolina Melska.

Więcej

Banki jako złoty Graal dla Specjalistek IT

Jest wiele spotkań biznesowych, na których dyskutujemy jak przyciągnąć kobiety do działu IT? Nie ma jednej skutecznej recepty i złotego środka do osiągnięcia tego celu. Jest to "praca u podstaw" zaczynając od najmłodszego pokolenia czyli dzieci, którym wmawia się nadal określone stereotypy.

Więcej

Czy warto wziąć udział w hackathonie i jak go wygrać?

Brałaś/brałeś kiedyś udział w hackathonie? Może zastanawiasz się czy warto? Ważny jest sam udział, czy warto wygrać? I jak to zrobić? Hackathony kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością. Tematyczne, zadaniowe, jednodniowe, wielodniowe, częściej stacjonarne, czasami online......

Więcej

Delegowanie, czyli umiejętność niezbędna

"Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą cię pomysłowością."
Generał George Patton

Więcej